متن مقاله 

با کمک سیستم رینگ و سرمته مینکون می‌توان درون بولدرهای سنگی، سنگهای لایه لایه و حتی سنگ بسترهای شیبدار با دقت و بدون انحراف حفاری نمود. در این روش کیسنگ گذاری هم زمان با حفاری صورت می‌گیرد.

استفاده از سیستم حفاری dth در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی در سطح جهان  ارتقاء یافته است. ارائه تکنیکهای جدید در سیستم حفاری dth، به ویژه معرفی تکنیک کنترل کامل جریان باد در سرمته‌های جدید و سیستم رینگ و سرمته مینکون، استفاده از سیستم حفاری dth را نسبت به قبل ایمن تر و برای محیط زیست مساعدتر نموده است. اکنون استفاده از سیستم حفاری dth در محیط شهری  و زمینهای حساس کاملا امکان پذیر است و هیچ نوع خطر فرار هوا درون زمین و حفاری بیش از حد در زمینهای نرم و ریزشی وجود ندارد. فرار هوا و حفاری بیش از حد می‌تواند باعث نشست سازه‌های مجاور پروژه گردد.

با تکنیکهای جدید سیستم حفاری DTH، اجرای دیوار شمعهای نوع اوپایل به عنوان یک فرصت و حرفه جدید ایجاد شده است. بهینه‌سازی ابزار و تجهیزات حفاری و توسعه روزافزون سیستم حفاری dth در پروژه‌های عمرانی باعث ابداع این نوع دیوارهای شمعی شده است که با اتصال لوله‌های فلزی در کنار هم اجرا می‌گردند. این دیوارها را دیوارهای شمعی O او شکل (o-pile wall) یا اوپایل می‌نامند. برای اجرای دیوارهای اوپایل روی لوله‌هایی که به عنوان کیسینگ استفاده می شوند، اتصالات نر و مادگی ریلی خاصی نصب می‌شود و با استفاده از سیستم رینگ و سرمته مینکون که سرمته رینگی آن بزرگتر از سایز لوله است، لوله‌ها همزمان با حفاری درون زمین کار گذاشته می‌شوند. با استفاده از سیستم حفاری dth، دیوارهای اوپایل را می‌توان درون سخت ترین بولدرها و سنگ بستر اجرا نمود. همچنین با استفاده از رینگ و سرمته مینکون، دیوارهای اوپایل در انواع زمینها کاملاً ایمن و مقرون به صرفه اجرا می‌شوند.

در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی، دیوار، سقف و سایر سازه‌ها را می‌توان با تکنولوژی اوپایل اجرا نمود. همچنین در زمینهای سخت و سنگی، شمعهای اوپایل جایگزین مناسبی برای اجرای شیت پایل می‌باشد.

برخی موارد استفاده عبارتند از:

  • ساخت دیوار اسکله و بارانداز
  • ساخت سدهای موقت و حوضچه های خشک
  • اجرای دیوارهای مهار در گودبرداریها با طراحی های مختلف
  • کاربردهای مختلف در انواع فونداسیونهای سازه ای

اجرای سد موقت یا حوضچه خشک سد جان هارت کانادا

حوضچه خشک (Cofferdam یا Coffer) محوطه‌ای است که درون آب دریا، رودخانه‌ها و یا در مجاور سواحل به صورت دائمی یا موقت ساخته می‌شود. دیوارهای این حوضچه با مهار آب و خاک یک محفظه بسته و آب بند ایجاد می‌کنند و با پمپاژ آب حوضچه و خشک کردن آن یک محیط کاری، پایین تر از سطح آب ایجاد می‌گردد. برخی کاربردهای حوضچه خشک عبارت است از: ساخت پلها و اسکله در یک بستر خشک، تعمیر یا به آب اندازی کشتیها، حصارهای آبگیر و انواع ساخت و سازهای کنار آب و تاسیسات دریایی و اجرای سازه‌های فراساحلی

پروژه توسعه سد جان هارت کانادا در نوع خود یک پروژه منحصر به فرد است و کمترین آسیب به محیط زیست از اهداف اصلی این پروژه می‌باشد. شمعهای دیواره آب بند حوضچه خشک پروژه سد جان هارت کانادا در سال ۲۰۱۵ با کمک ابزار حفاری مینکون با دقت و کیفیت بالا اجرا شده است. برای توسعه سد جان هارت، مطابق طراحی یک حوضچه خشک در مجاورت سد باید ساخته می‌شد که اجرای آن از مراحل کلیدی پروژه به شمار می‌رفت. این حوضچه یک محوطه کاری خشک در کنار دیوار مهیا می‌کند و از طریق آن یک دریچه آب جدید درون دیوار سد ایجاد می‌گردد. این دریچه برای انتقال آب به تونل و تاسیسات تولید برق زیرزمینی سد بکار می‌رود. شمعهای دیواره حوضچه خشک سد جان هارت توسط شرکت FRDP (بزرگترین پیمانکار اجرای تاسیسات دریایی در کشور کانادا) و با کمک ابزار حفاری شرکت مینکون اجرا شده است. برای اجرای حوضچه خشک با استفاده از سیستم رینگ و سرمته مینکون، ۸۰ شمع سایز بالا با قطر ۹۱۴ میلیمتر اجرا شد و یک دیوار شمعی اوپایل ضد آب را تشکیل دادند.

مراحل اجرای دیوار شمعی اوپایل حوضچه موقت سد در شکلهای زیر قابل مشاهده است.

سد جان هارت قبل از اجرای طرح توسعه

سد جان هارت پس از اجرای طرح توسعه

محصولات مرتبط

سیستم کیسینگ گذاری رینگ و سرمته

چکش حفاری دی تی اچ

راد حفاری دی تی اچ

کاربرد

حفاری پروژه های عمرانی و ساختمانی

دریافت فایل

   کاتالوگ سیستمهای کیسینگ گذاری رینگ و سرمته، چکشهای سایز بالا و ضربه گیر مینکون (12٫8 مگابایت)
https://pwdrilling.ir/?dl_id=48
کاتالوگ سیستمهای کیسینگ گذاری رینگ و سرمته، چکشهای سایز بالا و ضربه گیر مینکون
48