کاربرد 

حفاری پروژه های عمرانی و ساختمانی – اجرای فونداسیونهای شمعی

متن مقاله 

شما می‌توانید با چکش DTH مدل MF34 که قویترین چکش در سایز خود در بازار جهانی است، کیفیت و مدت زمان پروژه‌های حفاری و در نتیجه سودآوری پروژه‌های حفاری خود را متحول کنید. چکش MF34 در اصل برای کیسینگ گذاری هم زمان در قطرهای بالا طراحی و ساخته شده است. با این چکش در سنگهای سخت تا قطر ۱۲۲۰ میلیمتر یا ۴۸ اینچ و در زمینهای نرمتر تا قطر ۱٫۵ متر یا ۶۰ اینچ می‌توان حفاری نمود.

اجرای فونداسیونهای شمعی در بسترهای سنگی همیشه به عنوان مشکل مورد بحث در پروژه‌های عمرانی مطرح است. در پروژه‌های عمرانی، برای تحمل بار سازه‌های بزرگ، شمعهای با قطر بالا اجرای می‌گردد. تقریبا قطر شمع سازه‌های بزرگ ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ میلیمتر است. چون این شمعها برای تحمل بارهای سنگین ۴۵۰ تا ۶۵۰ تنی طراحی می‌شوند، متصل کردن آنها به بسترهای سنگی و اجرای بخشی از شمع درون بستر سنگی ضروری است.

در مواجهه با سنگهای سخت، دستگاه‌های معمول حفاری فونداسیونهای شمعی توانایی نفوذ در سنگ را ندارند و به همین دلیل هزینه‌های پروژه افزایش می‌یابد. چرخ پارسی بهترین ابزارهای حفاری را که در بازار جهانی کارکرد خود را به اثبات رسانده‌اند برای حفاری فونداسیونهای شمعی تامین می‌کند. با انتخاب این ابزارها، حفاری فونداسیونهای شمعی شما به سرعت اجرا می‌گردد و استفاده از آنها کاملاً مقرون به صرفه و سودآور خواهد بود.

 

 

شکل بالا یک پروژه حفاری برای اجرای ۱۵۰ عدد فونداسیون شمعی با قطر ۱٫۲ متر برای احداث پلی در کوالالامپور است. بر اساس طراحی صورت گرفته چهار متر از عمق شمع با قطر ۱٫۱ m در گرانیت اجرا می‌گردد. با استفاده از سیستمهای معمول، حفاری این مرحله برای هر شمع چند روز طول می‌کشید. به همین دلیل برای این پروژه چکش MF34  با سرمته‌ای به قطر ۱۱۰۰ میلیمتر تامین گردید. نتیجه آن شگفت آور بود. در کمتر از یک ساعت حفاری در سنگ گرانیتی انجام پذیرفت. با یک محاسبه ساده متوجه خواهید شد که پیمانکار حفاری با استفاده از ابزار مناسب در شرایط مناسب سود آوری پروژه را به خوبی افزایش داده است.