کاربرد

استخراج معادن

متن خبر

با قیمت های شکننده کنونی در بازار مواد معدنی فلزی، کاهش هزینه‌های استخراج اکنون ضرورتی است که ادامه فعالیت معدن را امکان پذیر می‌سازد. در معادن بزرگ، متراژ حفاری انجام شده در سال رقم قابل توجهی است و حفاری یکی از فعالیتهای هزینه بر در استخراج است. با داشتن آگاهی کامل نسبت به مراکز هزینه در عملیات حفاری و شیوه‌های کنترل آن، هزینه‌های حفاری را می‌توان به مقدار قابل توجهی کاهش داد.

با هدف آشنایی با روشهای کاهش هزینه تمام شده حفاری و آشنا شدن با شیوه‌های کاهش هزینه‌ها، در اردیبهشت ۱۳۹۶ در مجتمع معدنی چادرملو برای تعدادی از مدیران و کارشناسان مرتبط با صنعت حفاری چال انفجاری، سمینار یک روزه “بهینه سازی حفاری DTH و روتاری” برگزار گردید. سمینار مذکور توسط مجموعه تجهیزات حفاری چرخ پارسی  با کمک شرکت مینکون ایرلند و دکسیتی  فرانسه ارایه گردید.

در این سمینار ابتدا به انواع روشهای حفاری چال انفجاری در معادن روباز و معیارهای انتخاب آنها پرداخته شد. سپس با تعریف شیوه محاسبه هزینه تمام شده حفاری توصیه‌های کاربردی برای کاهش هزینه تمام شده حفاری در روشهای DTH و روتاری بیان گردید.

لازم به ذکر است در اختیار داشتن حفاران آموزش دیده و توانا و مدیران آشنا به روشها و تکنولوژیهای روز دنیا یکی از ملزومات کاهش هزینه‌های حفاری، افزایش سرعت قابل توجه حفاری و امکان مقابله با اتفاقات و حوادث پیش بینی نشده است که در مجموع باعث افزایش منافع شرکتهای حفار و کاهش خسارات آنها می شود.

مجموعه تجهیزات حفاری چرخ پارسی، به عنوان نماینده انحصاری شرکتهای مینکون، تکنی دریل، دویکو و دکسیتی در ایران، با پشتوانه علمی اساتید مجرب حفاری اروپایی آماده برگزاری انواع دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت در خصوص انواع روشهای حفاری استخراجی و اکتشافی با استفاده از اساتید با سابقه اروپایی و همچنین ارایه مشاوره‌های فنی در خصوص انتخاب ماشین آلات، تجهیزات و ابزار مناسب پروژه‌های حفاری، شیوه های حفاری مناسب و روشهای بهبود آن می‌باشد.